İHD, Genel Kurmay Başkanlığı aleyhinde suç duyurusunda bulunacak

by Azad Alik

İHD İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon üyeleri, Sevak Şahin Balıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili 12 Mayıs Perşembe günü, Genel Kurmay Başkanlığı aleyhinde suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Açıklamada “Askerliğini yapmakta olan bir gencin diğer bir askerin silahından çıkan kurşunla öldürülmesinde, bunun için uygun koşulların doğmasına izin verdikleri için, Sevak Şahin Balıkçı’nın üstleri de sorumludur” denildi.

Açıklama metni

Jandarma Er Sevak Şahin Balıkçı’nın 24 Nisan 2011’de askerlik görevini yaparken vurularak öldürülmesi üzerine askeri yetkililer soruşturma açıldığını belirtmiş, ancak soruşturma sonucunu beklemeden olayın “şakalaşma” ve “kazaen” vurulmadan ibaret olduğuna karar vererek, kamuoyunu bu doğrultuda yönlendirmiş, olayın üzerinin kapatılmasının zeminini hazırlamıştır.  Askerliğini yapmakta olan bir gencin diğer bir askerin silahından çıkan kurşunla öldürülmesinde, bunun için uygun koşulların doğmasına izin verdikleri için, Sevak Şahin Balıkçı’nın üstleri de sorumludur.

Askeri yetkililerin olayı ele alışı, soruşturmanın göstermelik olduğuna ve olayla ilgili gerçeklerin örtbas edileceğine ilişkin kaygılari güçlendirmektedir. Biz, İHD İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon üyeleri olarak, sürdüğü iddia edilen ve bize güven telkin etmeyen soruşturma sonucunu bile beklemeksizin yapılan, sorumluları gözden gizlemeye, olayın üstünü örtmeye yarayacak açıklamalar nedeniyle Genel Kurmay Başkanlığı aleyhine suç duyurusunda bulunacağız.

Sevak Şahin Balıkçı’nın kuşku dolu ölümüyle ilgili gerçeklerin karartılmasına karsşı çıkan kuruluş, girişim ve bireyleri suç duyurumuzu desteklemek üzere 12 Mayıs Perşembe günü saat 13:30’da Sultanahmet Adliyesi’nin önünde buluşmaya davet ediyoruz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: