1915 öncesinde Ermenilerin günlük hayatı Houshamadyan’da

by Azad Alik

Palu (Town)Houshamadyan bir hatırlatma ve hafızayı yeniden kurma projesi.“Hatıra kitabı” olarak Türkçeleştirilebilecek ‘houshamadyan’, Osmanlı Ermenilerinin 1915 öncesinde yaşadıkları yerlerde günlük hayatlarını fotoğraflarla, ses kayıtlarıyla, arşiv kayıtlarıyla biraraya getirerek bugün artık kimi zaman izi dahi sürülemeyecek bir hafızayı internet ortamında yeniden yaratmayı amaçlıyor.  Ermenilerin yaşadıkları şehirler hakkında detaylı haritalar, şehir fotoğrafları, maddi kültür, ses kayıtları, şarkılar, yerel dillerle ilgili bilgiler, edebiyat, günlük hayatta kullanılan eşyalarla ilgili bilgiler ve fotoğraflarla houshamadyan, neredeyse bir online müze. Websitesinde her bir şehir ile ilgili yazılı kaynaklardan elde edilmiş tarihi bilgileri bulmak da mümkün olacak. Ayrıca kişilerle ilgili biyografik detaylar, yayımlanmamış notlar, mektuplaşmalar, sözlü tarih kayıtları da sitede yer alacak. Proje, Berlin’de kurulan ve projeyle aynı ismi taşıyan bir vakıf tarafından yürütülüyor. Merkezi Londra’daki Gomidas Enstitüsü, İstanbul’daki Hrant Dink Vakfı, Paris’teki Nubaryan Kütüphanesi, Beyrut’taki Haygazyan Üniversitesi, Yerevan’daki Soykırım Müzesi projenin partner kuruluşlarından bazıları. 

Houshamadyan’ın ilk incelediği yerleşim yeri Palu ve civarı. Palu’nun yerel tarihi, coğrafyası, yapılan tarımsal faaliyetler, sosyal yapı, kurumlar,  yerel şarkılar, danslar ve daha pek çok konuyla  ilgili bilgileri ve kayıtları Houshamadyan’ın sayfalarında bulabilirsiniz.

Şu anda sitenin içeriği İngilizce ve Ermenice. İçeriğin Türkçe ile de okura ulaşması da sitenin önde gelen amaçlarından biri. Bununla ilgili kaynak çalışmaları hâlen devam ediyor.

Bu websitesi fikrini geliştiren Beyrutlu tarihçi Dr. Vahe Tachjian. Tachjian, Lübnan doğumlu, lise eğitimini Beyrut’ta aldıktan sonra biri Yerevan’da, biri Belçika’da olmak üzere iki yüksek lisans çalışması yapmış. Daha sonra Paris’te EHESS’de doktora çalışmasını “1919 ile 1939 arasında Türkiye – Suriye sınır bölgesinde, sınır, azınlık, göç ve politika” konusunda tamamlamış. Tachjian’ın çalıştığı en ilginç konulardan biri hiç şüphesiz, Ermeni toplumunda bugün her üç aileden birinde var olan, 1915 sonrasında kadınların satılması, kaçırılması, seks işçiliğine zorlanması, farklı coğrafyalarda farklı ailelere sahip olmaları gibi durumları  incelediği, soykırımın kadınlar üzerindeki etkisiyle ilgili yaptığı araştırma.

www.houshamadyan.org

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: